fbpx

На драйві ідей. Як працює франківська ІТ-компанія Devlight

У кожного з нас на смартфоні — різний набір додатків. Хоча, скоріш за все, щось буде повторюватись: пошта, соцмережі, банк, таксі. І якщо ви хоча б раз на кілька місяців купуєте щось онлайн (зізнайтесь, під час карантину ви точно таке робили), то у вас, мабуть, є додаток «Нової пошти». І цей додаток розробили в Івано-Франківську. «Куфер» розповідає, як в Івано-Франківську працює компанія, що мріє про великі ідеї — а на шляху цієї мети втілює чужі амбітні мрії.

Більшість історій про стартапи розповідаються хронологічно. У них обов’язково мають бути: гараж (в ролі якого можуть виступати офіс, кімната в гуртожитку або навіть диван), амбітна ідея, велика проблема і те, як герої її долають.

Знайомтесь, Devlight.

В ролі гаража — франківський офіс київської ІТ-компанії, який повільно, але впевнено розвалюється. В ролі амбітної ідеї — мрія нового проєктного менеджера збудувати кар’єру в ІТ. Велика проблема — керівник збанкрутував і зник разом з грошима. Це був 2016 рік.

«Ми працювали десь рік, поки керівник не збанкрутував і не кинув нас на гроші і з клієнтами. Клієнти приходили і питали, що їм робити, бо їм не відповідають. Ми були затиснуті з двох сторін. З одного боку — команда, в якої є обов’язки перед клієнтами (розробка, релізи додатків, проєктування дизайнів). З іншого боку, ми три місяці не мали зв’язку з власником і не отримували заробітну плату. Патова ситуація: ні жити, ні вмерти», — пригадує засновник Devlight Ігор Полич.

Кожен рятував себе як міг: дехто навіть не намагався приховувати, що проходить співбесіди в інші компанії прямо на робочому місці.

«Я запропонував: давайте не будемо розходитись, а спробуємо зробити свою компанію? Ми зрозуміли, що можемо це зробити: були внутрішні ресурси, енергія та необхідна експертиза», — каже Ігор.

Все почалось 1 квітня. Дата була випадковою: просто в цей день остаточно здали нерви у технічного ліда, який заявив, що більше так не може — і треба починати працювати окремо від цього безладу.

Герої почали долати проблему.

Польові дослідження українського ринку

Про що ми думаємо, коли уявляємо українську ІТ-компанію? Про роботу з західними замовниками. Що ж, у Devlight був трохи інший план: стати найкращими для замовників в Україні. На це були дві причини. По-перше, хвиля патріотизму, яка піднялась ще в 2014-му — хотілось створювати щось для своєї країни. По-друге, зізнається Ігор Полич, вони просто не вміли продавати на закордонному ринку: в команді було лише 10 людей, а найняти відповідного sales-менеджера, який би вмів це робити, тоді для них було занадто дорого.

«Локальний ринок цікавий з точки зору його можливостей. Безперечно, з точки зору технологій та інформаційних систем Україна зараз не настільки розвинута, як наші закордонні партнери. Але цифрова економіка буде рухати наш розвиток наступні 5-15 років, і якщо ми маємо шанс зробити це в Україні, чому б цим не скористатись?», — каже Ігор.

До того ж, навряд чи на американських чи британських замовниках вдалось би краще заробити. Для більшості закордонного аутсорсу, пояснює Ігор, українські ІТ-фахівці – «розумні хлопці за помірну ціну». А якщо ціна не дуже помірна, у світі є ще чимало інших недурних хлопців. Натомість в Україні є шанс побудувати власний бренд, який буде працювати на користь твого цінника. До того ж, тут менша дистанція з клієнтами: вони можуть «помацати» сервіс, який їм надають.

«Є певна специфіка українського ринку, яка вийшла ще з радянської планової економіки: дуже часто український клієнт дивиться на ІТ-продукт як на будівництво будинку. Що можна точно поміряти, скільки цеглин треба поставити, скільки бетону треба залити і коли це точно буде готово.

Часто український клієнт не готовий дивитись на ІТ-продукт як на чорну скриньку, де треба дуже багато часу витратити на підготовку, дзвінки і погодження. Український клієнт прагне продукт «під ключ», — пояснює керівник компанії.

Давайте будемо помилятись

У середньому для Devlight робота над кожним проєктом триває 2-3 роки. За цей час обидві команди — клієнти і розробники — встигають спрацюватись доволі тісно. І це інколи заважає.

«За три роки нагромаджується багато історій про помилки, взаємодію, колишніх працівників. Часто ці історії стають непідйомним багажем, з яким не виходить рухатись далі. ІТ — це не b2b-бізнес, а, скоріше, p2p — person to person, між людиною та людиною. Все будується на особистих зв’язках. 33% успіху залежать від того, як команда менеджерів на одній стороні і команда керівників на іншій порозуміються між собою», — каже Ігор Полич.

У цього є дві складові — як зібрати ідеальну команду і як працювати з помилками. З другим простіше:

  • помилки треба визнавати (бо приховати їх все одно не вийде);
  • треба знайти їхню причину;
  • і не повторювати їх
«Коли ми були молодші, і бізнес тільки починався, якщо ставалась помилка, то починалось цькування себе, недовіра в команді, пригнічення. Та й я, як керівник, почав цей бізнес у 22 роки — тобто доволі незрілим. Потім до мене прийшло розуміння, що помилки — це єдиний спосіб розвитку. Я навіть заохочую колег робити помилки, розуміючи, що це єдиний шлях для них навчитись. Чого ми не хочемо робити — то це помилятися двічі», — пояснює керівник Devlight.

Натомість універсальних правил, як зібрати ідеальну команду, на жаль, немає — доводиться вчитись на ходу. Трохи допомагає хороша репутація серед замовників: чотири роки, 15 проєктів і ось ти вже серед українських лідерів розробників мобільних додатків. А хто не хоче працювати з лідерами?

Але цього мало.

«Я не знаю точної відповіді, як зібрати класну команду. Але у нашому бізнесі це найголовніша і найважча задача. Бо весь капітал нашої компанії — це інтелектуальний капітал наших колег.

Хороші компанії драйвляться великими ідеями. За хорошими ідеями слідують найкращі люди: вони хочуть розв’язувати нетривіальні задачі, хочуть працювати з топ-клієнтами, бачити великий результат своєї роботи. Це й приваблює топ-гравців у твою компанію, щоб ви працювали разом», — переконаний Ігор Полич.

Devlight цю свою Велику Ідею як раз шукає. Дефіцит кадрів підганяє: зараз українські ІТ-компанії змагаються за талановитих працівників не лише між собою, а й з закордонним ринком.

Якою компанія є зараз

Зараз у Devlight працює близько 50 людей на більше, ніж 10 проєктах (точну кількість тут не кажуть — через угоди про нерозголошення). Переважно це проєкти для великих українських компаній: ГалНафтогаз, ОККО, Нова пошта, Portmone.

Ігор Полич розповідає: компанія зосередилась переважно на двох напрямках — охорона здоров’я і фінансові технології.

«Охорона здоров’я — це сфера, яка зараз дуже росте, і буде рости наступні п’ять років», — каже він. «Тут багато можливостей щодо роботи з клієнтами. З цим ринком у нас вийшло доволі випадково, але нам вдалось зловити цю хвилю. У цьому напрямку рухається весь світ».

Серед цих клієнтів — Liki24, Doc.UA та Аптека низьких цін.

Натомість у фінансових технологіях Devlight почувався вільно від початку (корисно мати керівника з освітою фінансиста). Тож зараз компанія розробляє діджитал-банки в Україні, Туреччині та Швейцарії.

«Фінанси ми обрали свідомо і витратили багато часу, щоб зрозуміти, як працюють фінансові інституції, яка особливість їхньої роботи і що це взагалі таке — цифровий банк. Плюс, в Україні, з точки зору діджиталу, фінтех є найбільш зрілим ринком інфраструктурно та інституційно», — розповідає Ігор.

Головна проблема, яку весь час треба вирішувати, якщо ти працюєш на локальному ринку — конкуренція. Компаніям доводиться по-справжньому змагатись за клієнтів.

«Скоріш за все, клієнтів ніколи не вистачить всім. Конкуренція сильна — але вона штовхає нас до розвитку. Кількість гравців, які можуть надавати послуги на такому рівні, невелика. Сам факт конкуренції зводиться до того, наскільки в тебе сильний бренд, наскільки хороший продукт ти можеш запропонувати, наскільки в тебе сильна команда і які гарантії ти можеш надати», — вважає керівник Devlight.

На думку Ігоря Полича, щоб бути успішною компанією на українському ринку, треба володіти повним циклом виробництва: від можливості перетворити ідею клієнта на реальний продукт до його розробки і запуску.

«Десь тут і ховається ключ до сталого розвитку: якщо кожна компетенція, від маркетингу до інженерії, буде стабільно рости, тоді ви будете успішні», — впевнений він.

5 речей, про які варто знати, коли ви починаєте свій бізнес

1. Керуйтесь інтересами користувачів, а не (тільки) замовників

Ігор Полич каже: «Розробляючи продукт, ми думаємо про кінцевого споживача — і про роль цього продукту в його житті. А жоден бізнес, який я бачив, не готовий сперечатись зі своїм споживачем».

2. Робота над помилками допомагає розвиватись

У Devlight’і є свої інструменти роботи з помилками. По-перше, в команді проводиться ретроспектива: чому так сталось? По-друге, залучають консультантів — технічних та управлінських.

«Дуже мало українських компаній приходять до таких інструментів як наглядові ради, дорадчі ради, ментори, консультанти, які не дають тобі помилятись. В українському бізнесі, яким він є зараз, є табу на помилки. Але у такій динамічній галузі, як ІТ, помилки — повсякденна річ, бо ми керуємось наративом learning by doing, вчимося роблячи», — розповідає керівник компанії.

3. Не бійтесь обрати абсолютно інший шлях розвитку

Є кілька способів розвивати бізнес (в тому числі ІТ), якщо ти працюєш на українському ринку:

  • поширювати експертизу, яку здобув тут, на закордонний ринок;
  • інвестувати в спільні продукти з іншими компаніями — і ставати партнерами.

Devlight зараз рухається як раз в напрямку коінвестування: цікавіше продавати ідеї і концепції, а не людино-години. На думку Ігоря Полича, коінвестування є привабливішим і цікавішим в роботі, бо дає можливість добряче прокачати свої навички. Devlight вже почав цей шлях — у галузі охорони здоров’я. Допомогли клієнти, які почали звертатись з таким запитом і пропонувати інший рівень співпраці.

«Основний ризик такого підходу — ти входиш в абсолютно новий ринок. Працюючи за моделлю продажів людино-годин, в тебе дуже мало ризиків. Так, в ІТ-бізнесі ризики є, але це навіть приблизно не те, що венчурне інвестування чи інвестуванні взагалі. Перевагою ж є те, що ти можеш працювати з набагато більшою віддачею на продуктом, ти маєш більший контроль над продуктом і над рішеннями», — пояснює Ігор.

Шлях коінвестування дозволить (принаймні у перспективі) сконцентруватись на 5-10 клієнтах (замість 350-500) — і будувати з ними партнерські ділові відносини, керуючи бізнесом разом.

4. Шукайте велику ідею

«Якщо компанію рухають ідеї, а не лише меркантильні цілі, у вас є шанс зібрати якісну команду», — вважає Ігор.

«Можливо, не з першого разу. Можливо, не в перший рік свого існування. Але маючи велику ідею, ти можеш бути впевнений, що можеш покластись на хороший інтелектуальний капітал, який прийде до тебе з ринку».

5. Не проґавте свій шанс

Devlight як бізнес почався тому, що кілька людей не хотіли втрачати можливість працювати разом та клієнтів. Звісно, можна було б все кинути і перейти на іншу роботу — але можна було й ризикнути і втілити дуже амбітну ідею.

«Це була історія не про страх і мотивацію, це історія про велику відповідальність, надзусилля і дуже швидкий здобуток експертизи», — каже Ігор, пригадуючи, а чому ж власне він почав свій бізнес.

«Ми розуміли, що немає сенсу на когось покладатись, бо ми є тут — і такий шанс, можливо, випадає раз на життя. У нас з’явилась можливість зробити все правильно: організувати класну компанію на українському ринку, яка буде давати той продукт, яким будуть користуватись мільйони українців. І нас це дуже драйвить».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: