fbpx

(Не) мої пакети в океані. Як почати і продовжувати сортувати сміття у Франківську

Часом почати нову справу легше, ніж продовжувати. Особливо, коли доводиться змінювати свої побутові звички — а часом не лише свої, а й своїх близьких. Особливо, коли дещо втрачаєш мотивацію і знову шукаєш сенс у своїх діях. Або коли світовий океан десь дуже далеко, а помідори у зручному пластиковому пакеті — ось вони, поруч.

Проте, як переконує мешканка Івано-Франківська Аліна Мірошніченко: сортувати сміття — це просто. Вона розповіла для «Куфера» про свій досвід, а також дає поради для новачків у сортуванні.

Минулого року на фестивалі «Бандерштат» у Луцьку я побачила хлопця, який, попри страшенну спеку, стояв біля смітників і тримав у руках табличку з написом, що закликав людей сортувати сміття. Тоді я задумалась, наскільки це важливо. Бо його прагнення допомогти було таким великим, що люди справді викидали пластикові пляшки окремо. Він за це ввічливо дякував, хоча й не було за що це ж так просто.

Так, сортувати сміття — просто. 

Знайди свою відповідь на питання

Спочатку треба подумати, для чого починати сортувати сміття. Ця відповідь має бути не універсальна, а персональна. Маю на увазі:

коли ми бачимо гору сміття лісі, то під впливом емоцій нам хочеться прибирати в усіх лісах на планеті.

Обурення згубною людською поведінкою потім стихає. Бо ми розуміємо масштаби забруднення і вважаємо, що не здатні вплинути на ситуацію. Тому нехай це вас не лякає глобальна ціль порятунку планети. Дайте відповідь, яка буде влаштовувати саме вас.

Я собі уявляю так: коли роблю порядок у кімнаті, то все розкладаю на свої місця. Я ж не кладу взуття до футболок, а косметику під ліжко. Ні. Тому й сміття повинно мати своє окреме місце. Ми маємо сприймати сортування не як забаганку екоактивістів чи хіпстерів, а як звичну частину нашого життя.

Читайте також: Сортуй розумно. Як соціальне підприємство допомагає Франківську сортувати сміття

Це не мої пакети в океані. Мої всі на кухні в пакеті з пакетами

Якось з другом була в супермаркеті та на касі відмовилась від пакета. Він на мене образився, бо нести все  в кишенях та в руках незручно, але

я намагалась пояснити, яку шкоду поліетиленові пакети завдають світовому океану. На що він відповів: «Це ж не я їх туди викидаю».

І найстрашніше, що це — мислення мільйонів людей. Та якщо українці не бачать біля себе океану, це не означає, що його нема. Ми все одно робимо свій внесок в руйнування планети та викидаємо сміття в річки та моря. Не кажіть, що загибель черепах, китів та пташок на узбережжі — не наша проблема, що це все десь далеко і нас не стосується. Стосується, ще й як! Сміття з наших річок та морів теж плаває в океані.

Як пояснити та навчити сортувати сміття рідних?

Саме сортування не викликає стільки проблем, як розмови про це з рідними. Бо часто їм важко пояснити необхідність таких кроків. Але, я дуже прошу — не сваріться. Якщо ваші батьки чи кохана людина не дотримуються правил сортування, не влаштовуйте сварку. Згадайте себе колись і зрозумійте, що зміни потребують часу. Продовжуйте своїм прикладом показувати, що це потрібно робити. Повірте, це найкраще, що можна зробити в цьому випадку.

Читайте також: «Куфер» на кухні. 5 осінніх рецептів з локальних продуктів

Як сортувати?

Сміття сортують у п’ять контейнерів: органіка, скло, папір, метал, пластик. Але це не означає, що в домі теж має стояти п’ять смітників. Зрозуміло, що це займає багато  місця.

Коли я бачила в інтернеті, як люди сортують відходи, то не знайшла, з кого брати приклад.

Вони складали гори пляшок і макулатури на балконі та запевняли, що це їм не заважає.

Для початку раджу звернути увагу на те, що ви викидаєте у смітник. Якщо щодня купуєте воду у пластиковій пляшці або любите йогурти й молоко, то зрозуміло, що в смітнику буде багато пластику. Якщо часто готуєте — багато органічних відходів. Тому для початку достатньо буде відсортовувати сміття, якого найбільше. Подивіться, чи є поряд місце, куди можна поставити ще один смітник? Якщо немає — подумайте, як організувати простір, щоб це було зручно.

Я купила два нові сміттєві контейнери. Один — для органічних відходів, тобто залишків їжі, серветок, а другий для пластику. Скляні  та металеві пляшки ставлю збоку, коли викидаю сміття біля під’їзду, безхатьки їх здають у пункти прийому. Паперу у відходах дуже мало, тому я його складаю в окремий пакет. По можливості одразу відношу і пляшки, і макулатуру в пункт збору. Тому сміття не захаращує простір вдома.

Є ще окремий вид сміття — небезпечні відходи.  До них належать батарейки, акумулятори, градусники. Батарейки викидаю в спеціально відведені тари у супермаркетах чи торгових центрах. 

Невже все так ідеально?

Ні. І це нормально. Коли я гуляю містом, то викидаю сміття у спільний контейнер, де ніхто не буде його сортувати. Я забуваю взяти з собою торбинку чи тару на продукти, тому доводиться використовувати поліетиленові пакети. Іноді не знаю, куди правильно відсортувати сміття. Але це винятки з правил, які треба робити все менше. 

Що сортувати?

Пластик

На кожній пластиковій тарі є позначка з видом пластику. Їх є 7. Запам’ятати їх важко.  Але для щоденного користування треба знати, що пластик з-під мінеральної води, йогуртів, миючих засобів — переробляється. Він має позначку трикутника з цифрою 1 або 2. Важливо! Пластик має бути чистий та сухий. А перш, ніж викинути пляшку, випустіть з неї повітря та скрутіть. Так вона буде займати менше місця.

Але є одне але: виявляється, не весь пластик йде на переробку.

Не можна викидати в контейнер для пластику: одноразовий посуд, обгортки цукерок, пляшки з-під олії, зубні щітки і трубочки для пиття, пакети з-під заморожених продуктів, пластикову упаковку з-під шоколаду, макаронів і круп, поліетиленові та целофанові пакети.

Органіка

Сюди можна все, що розкладається, зокрема, залишки їжі.

Папір

У цей контейнер можна викидати газети, журнали, зошити, офісний папір, картон та картонні упаковки, рекламні брошури та листівки.

Що не можна: пачки від сигарет, фотографії, використані шпалери, чеки з магазинів, квитки на транспорт, все, що вже зроблено з переробленого паперу.

Метал

Це алюмінієві банки (від газованих напоїв), консервні банки, залізні кришки з-під скляних банок,  бляшанки.

Не можна викидати: аерозольні балончики, використану фольгу.

Пункти прийому вторинної сировини в Івано-Франківську можна переглянути на сайті. Або ж це привід прогулятися по своєму району та звернути увагу на речі, яких ви ніколи не помічали.

Що змінюється?

Найперше — змінюється спосіб мислення та сприйняття навколишнього світу. 

Починаєш робити усвідомлені покупки, звертаєш увагу на пакування продуктів та уникаєш зайвого сміття в домі. А ще приходить розуміння, що своїми щоденними діями ти рятуєш життя тварин, риб та дерев. Сама думка про це зігріває. 

Контейнери зі сміттям не стали займати більше місця, окремо додаткових витрат часу сортування не займає. Хіба раз на кілька місяців треба віднести макулатуру.

Читайте також: 8 можливостей віддати непотрібний одяг у Франківську

Я відчуваю величезну радість, коли знаходжу однодумців. І це ще більше мотивує казати: ні, дякую, коли вкотре на касі пропонують пакет.

 

Інфографіка: Христина Стринадюк
Головне фото: Олександра Сосніна

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: